Blog

Jediný slovenský blog pre EXTERIÉR a záhradu
1. časť: Záhradné bakchanálie alebo ako sa zvesela zbaviť 120.000,-

Neviete ako na to? Napíšte mi a ja vám obratom pošlem návod.

….alebo, viete čo? Ja to radšej takto, hromadne, vypustím do sveta.

Nech žije internet ?

Už ste pripravení odštartovať realizáciu svojej vysnívanej záhrady?

Pozorne si prečítajte nasledujúcich 5 rád, aby ste sa dôsledne oboznámili s niekoľkými možnosťami, ako sa pripraviť o neželaných 10, alebo aj 120 tisíc:

Tip č.1

Nedajte sa nahovoriť na projekt exteriéru a záhrady.

Vylúčené! V žiadnom prípade !

Je to úplná zbytočnosť. A ešte si za to niekto pýta peniaze.

Za projekt záhradného architekta môžete ušetriť 150 -5.000,- eur, podľa toho, na akého viťúza narazíte.

Aj vy predsa viete, že okolo domu má viesť chodník a niekde treba postaviť terasu s jedálenským stolom.

Tiež je vám jasné, že pred dom treba vysadiť jedličku, aby ste v decembri mohli na ňu navešať vianočné svetielka. No a okolo plota má byť vysadený rad tují, poprípade vo veľmi, naozaj veľmi úzkom páse, dáke kvitnúce kry, aby vám veľa neukrojili z trávnika.

Lepším riešením je krásny betónový múr, ktorý si môžete postavať aj sami. Ponúkajú sa v dielcoch, v tých najrozličnejších dezénoch.

Tak, na toto, naozaj nepotrebujete záhradného architekta!

Vôbec nevadí, že tento fešný, betónový plot, vás vide asi o 5.000,- viac, než výsadby okrasných kríkov. Neváhajte, je to trváce riešenie, cez leto z neho krásne sála teplo a nemusíte ho polievať.

Ku terase, na ktorú celé leto besne páli slniečko, dokonca, ani do trávnika, v žiadnom prípade nebudete sadiť listnatý strom, nedaj Bože dva. Je to riadna pliaga. V lete hádžu otravný tieň a na jeseň, tie potvory, pozhadzujú listy, ktoré treba zhrabávať.

Je vám jasne, že radšej vysadíte smreky, alebo jedličky. Môžete si zohnať (a zadarmo), dáke milé sadeničky od kamaráta, priamo z Tatier. Tie sú krásne zelené po celý rok. Nevadí, že sa pod nimi nebude dať sedieť, ani polihovať. Nevadí, že časom budú prekážať vo výhľade, že pod nimi nič neporastie a neveríte, že z nich bude stále padať ihličie. No a čo. Príjemne šteklí v trenírkach.

Určite sa to preháňa, že keď sa časom rozhodnete trošku upraviť a prestavať záhradu, bude vás to stáť niekoľko desiatok tisíc.

Veď všetko sa časom ukáže. Netreba sa zbytočne unáhliť.

Možno, len o niečo málo zväčšíte terasu, postavíte pohodlný záhradný pavilón, alebo si konečne doprajete bazén a vírivku. Takže bude treba len trošku prekopať záhradu kvôli vode, káblom a kanalizácii. No a ešte sa vám po záhrade premelie asi zo desať roztomilých nákladiačikov, ktoré z výkopov vyvezú zem a na oplátku dovezú betón, oceľové výstuže a dlažbu ?

Že za obeť budú musieť padnúť tie vyrastené tatranské jedličky? Samozrejme, veď by tienili do bazéna a ešte by ho aj zasvinili ihličím!

Kamaráta po troch rokoch bývania, takéto milé dobrodružstvo s bazénom a kompletnou prestavbou záhrady, vyšlo na krásnych 80.000,-. Zabudol  však ešte prirátať výdavky za vypílenie stromov, pár kontajnerov pre odvoz odpadu a kompletnú repasáciu trávnika.

Tip č.2

Hneď, ako vytiahnete múry domu a vybavíte celý interiér, nekompromisne, vyžente z domu všetkých remeselníkov.

Nastane krásny chaos.

Keď odčleníte realizáciu exteriéru od stavby domu, okamžite sa vám predražia všetky dodávky. V dnešnej dobe je každá stavebná firma a každí, kto vie/ aj nevie, do ruky chytiť tehlu,  vybookovaný na 2 roky dopredu. Len ťažko nájdete dodávateľa IBA pre exteriér a drobné záhradné stavby. Nikoho nepresvedčíte, že na terasu za domom treba položiť LEN pár metrov dlažby,  k zásuvkám do záhradného domčeka LEN 10 metrov elektrického kábla, alebo LEN 5m vodovodných  trubiek, aby ste mohli deťom na záhrade umyť ruky, alebo práve odtrhnuté ovocie.

Vďaka Bohu, že to takto nefunguje.  Krásne prerobíte, lebo si budete musieť na remeselníkov dáky ten čas počkať, dokonca ich budete musieť prosíkať a navyše si za to riadne zaplatíte. Ako keby ste opäť stavali celý dom. Niekedy sa to celé predraží aj o 100 % . Mám kamarátku, ktorej sa rozpočet za práce a dopravu navýšil až trojnásobne.

Len tak medzi nami – ak by ste do celej dodávky rodinného domu zahrnuli aj všetky stavby , vrátane sietí (káble, voda) pre exteriér a záhradu,  zaplatili by ste dodávateľskej firme, viac menej,  len za cenu materiálu.

Ale o to vám zrejme vôbec nejde ?

Takže môj skromný odhad – cca 8.- 15.000,-

Tu by som skončila. Naraz je to príliš veľa informácií.

Ak máte záujem a zanecháte mi kontakt,  o tri dni Vám pošlem zvyšné tri rady, ako zaručene na vašej záhrade môžete utopiť ďalších viac, ako 10.000,- eur ?

Prajem vám krásny deň.

LOGO_Lucia-Bullova_zahradny architekt

Podeľte sa o vašu myšlienku