Blog

Jediný slovenský blog pre EXTERIÉR a záhradu
Záhrada bez záhrady

Pohodlne sa usaďte v tieni zakvitnutej čerešne, zatvorte oči a nechajte sa unášať opojnou vôňou levandule azurčaním malého potôčika. Pohľadom prejdite sa po 200m² perfektne strihaného trávnika, a potešte sa pohľadom na vyšperkované záhony kvitnúcich ľalií, zvončekov a pivoniek.
Pre niekoho nádherná predstava, pre niekoho des.

Môjho priateľa to takmer odradilo od stavby rodinného domu. Miluje svoju prácu, ale cez víkend sa rád povaľuje, opaľuje, pláva, alebo organizuje široko známe záhradné posedenia. Predstava, že má každú sobotu lietať okolo celého domu s kosačkou, alebo motykou v ruke ho vydesila k smrti
Nakoniec, to dopadlo dobre, priam vynikajúco.

Celú plochu záhrady sme poňali ako ďalší pobytový priestor a vznikla POBYTOVÁ  ZÁHRADA, kde kríky a stromy prevzali úlohu veľmi kvalitného, ale pritom funkčného dizajnu. Nezavadzajú, nevynucujú si pozornosť, ale pri všetkej tej skromnosti, dodávajú priestoru nezameniteľný šarm.
Nakoľko ide o pomerne malý priestor, ale s veľkými nárokmi, záhrada má skôr charakter stavby, kde každá plocha má svoju náplň. Presne tak, ako izby v dome.

zahrada bez zahrady_sedenie s bazenom

V záhrade sa neupratuje, v záhrade sa žije.

 1. Spoločenská terasa
  Múr oplotenia sme využili pre pracovnú plochu menšej kuchynky s grilom, výlevkou, elektrickými zásuvkami, chladničkou a poličkami.Zmestí sa sem stôl pre rodinné obedy, ale aj pre záhradnú párty.Terasa pri dome, tak ostáva vždy uprataná.
 2. Váladlo
  Pri múre, pozdĺž celého bazéna je nainštalované váľadlo, kdesi môžete po niekoľkých svižných tempách, alebo výdatnom obede schrupnúť.  Múr, ktorý nesie konštrukciu pre popínavú wistériu, je zároveň opierkou a preto je tiež obložený drevom.
 3. Bazén
  Nakoľko je veľký a navyše ide o sezónnu záležitosť, umiestnili sme ho do terasy nad terénom, do ktorej sme vložili záhon. Takto sa po zvyšok roka, nemusíte z obývačky pozerať na prekrytie bazéna.
 4. Zvýšené záhony
  Pretože miesta je málo, záhony sme vyzdvihli o cca 40 cm nad terén. Nezašliapete ich a zároveň máte pocit väčšieho množstva zelene, pretože sa dostanú bližšie do vášho zorného poľa.
 5. Terasa pri dome
  s pohodlnou exteriérovou sedačkou. Priestor je pritienený moderným systémom zvinovacej plachty. Dá sa natáčať podľa sklonu slnečného žiarenia, poprípade vetra.
 6. Predzáhradka,
  bez oplotenia. Aj v tiesnivom prostredí hromadnej zástavbytak dostáva váš dom „luft“. Vysadili sme tu stĺpovitú formy brestu a veľký trs okrasnej trávy, aby sme nenarušili, ale podporili strohosť fasády. Takto váš dom ostane neprehliadnuteľný.
 7. Úžitková záhrada,
  aby nechýbali čerstvé bylinky do marinády. Za nízkym živým plotom, je pár koreňov ríbezlí, šalvia a medovka, aby sa nerozťahovali po ploche.

Zahrada bez zahrady

Môže to byť vaše riešenie? Viete, ako začať?

Pouvažujte a dohodnite si konzultáciu.

LOGO_Lucia-Bullova_zahradny architekt

Podeľte sa o vašu myšlienku