Blog

Jediný slovenský blog pre EXTERIÉR a záhradu
Čerešnička na torte alebo nepríjemné záhradnícke počty

Čerešnička na torte , alebo, nepríjemné záhradnícke počty.

Keď sa stavba rodinného domu chýli ku koncu, na rad prichádza záhrada – čerešnička na torte, ktorá zavŕši  úmorné, niekoľkoročné odriekanie šťastných majiteľov.

A toto je okamžik, keď na scénu prichádzam ja – záhradný architekt, aby som v priebehu nasledujúcej hodiny, vyvolala na tvárach nádejných klientov, nefalšované zdesenie a na franforce rozmetala ich sen o krásnej a voňavej záhrade.

Nevyžívam sa v tom, ale nerada ľudí zavádzam.

Mohla by som ísť na to okľukou, ale čísla nepustia.
Pekne krásne im zvestujem, čo tá čerešnička v skutočnosti stojí. Aký balík si musia pripraviť, aby si mohli naplno užívať svoju záhradu, aby sa tu mohli váľať, povaľovať, opaľovať, plávať a grilovať…

Chápem, že pre väčšinu z nás má záhrada status voňavej a farebnej galérie. Ale, v skutočnost, je to STAVBA, ktorá stojí riadnu kopu peňazí. Základné vybavenie exteriéru pre 6 árový pozemok , teda chodníky, múriky, voda + elektrina, oplotenie, brány a bráničky, navážka zeminy, závlaha a zeleň – stojí priemerne 30- 50.000,-€. Ak uvažujete s bazénom, saunou, alebo vírivkou, prístreškom pripravte sa na investíciu 80- 100.000,- a viac. V prípade, že váš pozemok je svažitý a prevýšenie je väčšie ako 100cm, náklady sa neuveriteľne znásobujú. Najmä keď začnete pozemok vyrovnávať a stavať vysoké oporné múry.

Paradoxne,  náklady na zeleň, ak netrváte na „transplantácii“ 20 ročných stromov, sa stále pohybujú medzi 6 -10.000,- eur.

Už vidím, ako neveriacky krútite hlavou.
Áno, je to desivá informácia, najmä, ak o nej nič netušíte.
Ale, ak by ste o tejto investícii vedeli,  možno by ste uvažovali o menšom pozemku, alebo by ste zvážili veľkosť  samotného domu, aby vám peniaze, ktoré máte k dispozícii, pokryli náklady na exteriér aj záhradu.

Či sa mýlim?

Asi veľmi nie. Priznajte si, že práve záhrada a voľný priestor, bol tým najsilnejším motívom rozhodnutia pre stavbu domu. Inak by ste v bytovke pokojne trávili ďalšie roky, alebo by ste si kúpili väčší byt s malou špajzou a väčším šatníkom, po ktorom už roky túžite.

Možno aj preto, sú domy v neďalekom Rakúsku, alebo Nemecku o niečo menšie a menej komplikovanejšie. Budúci majitelia rodinných domov si zrátajú na čo majú, pretože nechcú donekonečna budovať , ale naopak, naplno si užívať  život v rodinnom dome. A k tomu nevyhnutne patrí aj komplet vybavený exteriér so záhradou.

Navyše im to prikazuje aj zákon.

Je to nielen logické, ale hlavne ohľaduplné voči susedom, ale i celej ulici, pretože je veľmi nepríjemné, keď okolo vášho plotu neustále fičia rôzne stavebné stroje a špacírujú sa neznámi remeselníci.

K nám tato vedomosť zatiaľ nedorazila a preto sa stáva, že máte za suseda-hobby majstra, ktorý sa so stavbou domu motá niekoľko rokov a ďalších desať, s úsmevom, po záhrade. Najlepšie každý víkend, a rovno pod vašou spálňou, keď si chcete pospať  a odpočinúť po stresujúcom týždni.

Možno by sme sa mohli, od našich zahraničných susedov, niečo priučiť.

Inak, ak neviete, čo s tou čerešničku máte robiť, rada vám s ňou pomôžem.

LOGO_Lucia-Bullova_zahradny architekt

Podeľte sa o vašu myšlienku